מוטוריקה גסה - אתר צעד ראשון להצלחה, שאלון התפתחות תינוקות מוטוריקה גסה הינה היכולת של תינוקות להניע את הגפיים (ידיים ורגליים) . התינוק מסוגל להניע את ידיו ורגליו כבר ברחם. בתחילה התנועה בין גפי התינוקות  אינה מתואמת, אך בהמשך נדרש תיאום בין חלקי הגוף השונים. תיאום זה מכונה קורדינציה.
מוטוריקה גסה כוללת: התהפכות, זחילה, הליכה, טיפוס, ריצה, זריקת כדור ותפיסתו וכו'... ביכולתנו ההורים לסייע לתינוק שלנו/ לילד שלנו לפתח את מיומנויות המוטוריות ולשפר את איכותן.

התפתחות התנועה המהווה חלק מרכזי בתחום המוטוריקה הגסה, מתחילה בקרב תינוקות, מהראש לכוון הגפיים. לכן, ראשית יש לשלוט בראש ולהצליח להרימו. על התינוק להרים את ראשו לזמן קצר ולאחר מכן, להגדיל את פרקי הזמן שהוא מרים את ראשו כאשר נשען על ידיו. בנוסף להרמת הראש על התינוק להזיז את ידיו ורגליו, כך יתחזקו שריריו. לכן, מומלץ להניח את התינוק חלק מהזמן על גבו, כך יוכל להניע את רגליו וידיו, אך לסירוגין, יש להניח את התינוק גם על בטנו בכדי שיוכל לתרגל את הרמת הראש ולחזק את שרירי הצאור ושרירי ידיו.

הרמת הראש כשהתינוק נשען על ידיו מהוה גם היא צעד חשוב בהתפתחות המוטוריקה הגסה מאחר והיא מחזקת במיוחד את חגורת הכתפיים שלאחר מכן, תהיה חשובה ביותר בפעילויות שונות ובכלל זה הכתיבה.  במקביל להרמת הראש, התינוק יהיה מסוגל גם להתהפך מהבטן אל הגב ולהיפך. כאשר שריריו של התינוק התחזקו והוא מסוגל להשעין את רוב משקלו על זרועותיו וגם להשען יותר על זרוע אחת, אזי, הוא ינסה להושיט יד לעבר צעצוע שיהיה מונח לפניו וינסה להשיגו. בזמן זה, התינוק יהיה מסוגל גם לשבת כאשר יושיבו אותו. בתחילה, התינוק זקוק לתמיכה כאשר מושיבים אותו, אך בהמשך הוא יושב ללא תמיכה. בהדרגה, יעלה פרק הזמן בו התינוק יהיה מסוגל לשבת ללא תמיכה.

לאחר שהתינוק מסוגל להשען על ידיו, הוא יהיה מסוגל לקדם עצמו, אם ע"י זחילה על הגחון ואם ע"י התרוממות על הברכיים וזחילה על ארבע. לפעמים, התינוקות מתחילים לנוע  בזחילה אחורנית.

הזחילה על הידיים והרגליים בד"כ בתינוקות מתואמת – כך שמתקדמים עם יד ורגל נגדית. בשלב הבא, התינוק מצליח להחזיק את כובד משקלו על רגליו וכשמחזיקים בידיו, הוא מצליח לעמוד לזמן קצר. ניתן להושיט לתינוק ידיים ולסייע לו להתרומם לעמידה. בהמשך, אם מקרבים את התינוק אל רהיטים, הוא מצליח להשען עליהם. לאחר מכן, יתחיל התינוק לצעוד הצידה, מסביב לרהיט ויצעד קדימה, כשאוחזים בשתי ידיו. כאשר יהיה יציב יותר, יוכל התינוק ללכת כשאוחזים רק בידו האחת. בתקופה זו, בכדי לאמן את ההליכה ומומלץ לתת לתינוק הליכון צעצוע.

כאשר יציבתו מתפתחת והתינוק מסוגל לעמוד בכוחות עצמו, הוא יחל לצעוד גם בכוחות עצמו. בתחילה בצעד אחד או שניים ואז יפול או ירד לרצפה, אך בהמשך יוכל לבצע מספר צעדים בכוחות עצמו.  התינוק שהופך עם הזמן לפעוט, חש לרוב הנאה מהתנועה. לפיכך מרבה לזחול התינוק,  ולאחר מכן גם לטפס בזחילה על מדרגות. לאחר שחש בטוח בהליכה גם מטפס על המדרגות ברגליו, זאת כאשר הוא זקוק בתחילה לאחיזה במעקה ועליה של שתי הרגלים לאותה המדרגה.

לסיכום ניתן לומר שהתפתחות המוטוריקה הגסה מתקדמת בשלבים בהם התינוק לומד להשתמש בגפיו לתנועה , אחיזה ועוד.

 
התפתחות הילד | מוטוריקה גסה | מוטוריקה עדינה | יכולת שפתית | יכולת רגשית | יכולת חברתית | מה חדש?